Dnes: 19. srpna 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Systémový katalog
  Struktury, ve kterých jsou uloženy informace o dané databázi, případně databázovém serveru. Někdy je možné se z anglického Data Dictionary setkat s pojmem datový slovník.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Novinky ve Firebirdu 2.5 poprvé


  [Produkty] - V dubnu byla uvolněna první beta verze Firebirdu 2.5. Ačkoli existovala ještě alfa verze, teprve s betou můžeme cítit, že se blížíme k finální verzi. Nicméně musíme upozornit, že beta verze není vhodná pro ostrý provoz, ale pouze pro testování. Co můžeme od nové verze očekávat? Změn je opravdu velké množství, proto se pokusím vybrat jen ty nejdůležitější.  Čím jiným než SMP začít. Poněvadž implementovat správně veškeré detaily, které SMP zpracování zahrnuje, není jednoduché, můžeme již část ochutnat ve verzi 2.5. Kompletní implementace "se vším všudy" je však plánována pro verzi 3.0. Pro Firebird nyní existují dvě verze – Classic postavená na procesech a SuperServer postavená na vláknech (leč více výkonných vláken nemůže zaráz běžet). Nová verze byla pojmenována SuperClassic (aby se to nepletlo) a sdílí trošku z obou. Je postavena na vláknech (jako SuperServer), ale více výkonných vláken může běžet zaráz (jako procesy v Classic). Chování je velmi podobné Classic verzi, s několika výhodami – lepší využití zdrojů jádra, Services API bez omezení, bezpečné zastavení enginu (na všech platformách) atp. Na Windows je k dispozici nový přepínač "-m" pro fb_inet_server.exe a pro POSIX binárka fb_smp_server.

  Thread safe fbclient.dll
  fbclient.dll je klientská knihovna, která umožňuje aplikacím a komponentám, které neimplementují přímo protokol Firebirdu, připojit se k serveru. Pokud aplikace nyní využívala přístup ve více vláknech, bylo třeba tento přístup synchronizovat v aplikaci. Nově je knihovna thread-safe, takže aplikace se již o synchronizaci nemusí starat (samozřejmě pouze v rámci práce s knihovnou, ostatní je samozřejmě pečlivě navrhnout).

  Podpora pro trace a audit
  Monitorovací tabulky představené v předchozí verzi byly jistě krokem kupředu, leč pro plnohodnotné pozorování "co se děje" nejsou dostačující. Nová podpora pro trace a audit se tuto díru snaží zaplnit. Podpora je jak přímo v API, které může být využito nástroji třetích stran, tak přímo v nástrojích Firebirdu. A co že je možno sledovat? Věru všechno, libovolnou aktivitu. Vybrané příkazy, připojení, odpojení … Sledovat je umožněno jak celý server, tak jednotlivé databáze. Dlouhodobě, i na vyžádání uživatelem. Jednoduše tak můžete vytvořit např. grafy zátěže založené na počtu příkazů apod.

  Vylepšení monitorovacích tabulek
  Protože jsem již zmínil monitorovací tabulky, je dobré uvést dvě nové. MON$MEMORY_USAGE a MON$CONTEXT_VARIABLES. První jmenovaná umožňuje sledovat využití paměti na serveru a druhá zase definované kontextové proměnné. Nově je též umožněno neprivilegovaným uživatelům vidět aktivity spojené se stejným uživatelským jménem (nikoli pouze aktuální spojení). A z tabulek MON$ATTACHMENTS a MON$STATEMENTS je nyní možné smazáním daného záznamu vynutit ukončení spojení resp. příkazu.

  Změna pohledu a vypočítaného sloupce
  Změna pohledu dříve znamenala jeho znovuvytvoření. Což především v případě rozsáhlých závislostí znamenalo obrovské množství práce. Od Firebirdu 2.5 existuje příkaz ALTER VIEW. Aby ulehčení při změnách nebylo málo, je nyní možné přes ALTER TABLE změnit definici vypočítaného sloupce (nikoli na normální a obráceně). Velmi pěkné, nemyslíte?

  Regulární výrazy
  Některé databázové platformy podporu představily dávno, Firebird nyní. Pozdě? Posuďte sami. Do stejné skupiny operátorů jako např. LIKE přibyl operátor SIMILAR TO, umožňující porovnat řetězec oproti zadanému regulárnímu výrazu. Do rukou se tak uživatelům dostává opravdu silný nástroj pro vyhledávání v textu. Pokud jste někdy s regulárními výrazy pracovali, jistě si na malé nuance rychle zvyknete, jde většinou pouze o syntaktický cukr.

  Autonomní transakce
  Autonomní transakce je zjednodušeně transakce uvnitř transakce, která není ovlivněna vnější. Hodí se pro provedení změn bez ohledu na to, jestli klientská transakce bude potvrzena nebo odvolána. Typicky logování atp. Syntaxe je velmi jednoduchá: IN AUTONOMOUS TRANSACTION DO příkazy. Izolační úroveň je zděděna od vnější, a pokud autonomní transakci nedojde k výjimce, bude potvrzena, jinak odvolána.

  Rozšíření EXECUTE STATEMENT EXECUTE STATEMENT umožňuje vzít textový řetězec a vykonat jej, jakoby se jednalo o příkaz rovnou zapsaný. Můžete tak provádět dynamické příkazy. Jedno z rozšíření je klauzule ON EXTERNAL DATA SOURCE, díky které se můžete připojit na jiný (zatím pouze Firebird) databázový server a získat od něj data. Další novinkou jsou dynamické parametry. Nemusíte tak dotaz přímo skládat z kousků, ale jednoduše použijete (pojmenované) parametry, které pak naplníte při spuštění – tak jako to běžně děláte pro dotazy. Vůbec schopnosti tohoto bloku byly výrazně rozšířeny. V případě zájmu o další detaily, doporučujeme prostudovat tuto část release notes.

  Pokračování příště

  Související články:
  Novinky ve Firebirdu 2.5 podruhé (06.05.2009)

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1396 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (982 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (926 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1181 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (940 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1079 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (924 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7428


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031   

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena