Dnes: 28. dubna 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Černá rybka od CodeGearu


  [Produkty] - Velké databázové platformy, jako například Oracle Database, Microsoft SQL Server, IBM DB2 apod., jsou vidět v každém odborném i neodborném časopise. Avšak co když potřebujete malou, jednoduše instalovatelnou databázi? Ačkoli některé "běžné" databázové stroje nabízí i tzv. embedded verzi (například Firebird), my se dnes podíváme na jiný produkt. Jedné se o Blackfish SQL od společnosti CodeGear.  Blackfish SQL má zajímavý původ. Možná si někteří vzpomenou na produkt JDataStore. A Blackfish SQL právě z JDataStore vychází, respektive jedná se o pokračování tohoto produktu. Existují dvě verze – jedna pro Java prostředí (Blackfish SQL for Java) a druhá pro .NET prostředí (Blackfish SQL for Windows). Neméně zajímavý je i fakt, že .NET verze vznikla a vzniká pomocí automatického převodu zdrojových kódů z Javy do C#. Z výše uvedeného také můžeme usoudit, že tento databázový stroj je napsán plně v managed kódu.

  Podíváme-li se na hlavní rysy, najdeme splnění normy SQL-92 (Entry level), plnou podporu Unicode (jak pro ukládání, tak i třídění a indexování), ADO.NET a JDBC ovladač a samozřejmě dbExpress 4 konektivitu. Blackfish SQL může být provozován jako in-process server i jako služba ve Windows. Díky stejnému "podvozku" je jak formát souborů, tak komunikační protokol stejný pro .NET i Java verzi. Není tedy problém provozovat Java verzi a připojovat se k ní z .NET aplikace a obráceně.

  Pravděpodobně nejzajímavější vlastností je možnost psaní uložených procedur, respektive spouští nebo uživatelsky definovaných funkcí v libovolném CLR jazyce (pro .NET verzi) nebo Javě (pro Java verzi). Můžete tedy použít Delphi.NET, C#, VB.NET a nemusíte při tom používat ani RAD Studio. Například jednoduchý C# program lze přeložit i pomocí příkazové řádky a standardního csc překladače. Jako třešnička na dortu pak působí možnost přímo serializovat objekty do sloupce s datovým typem object.

  Samozřejmě nelze zapomenout na jednoduchost deploymentu. A protože jde o jednoduchost především, spočívá deployment pouze v překopírování několika souborů (tzv. xcopy deplyoment), které spočítáte na prstech jedné ruky.

  Připojení je možno využívat ve dvou základních režimech – lokální a vzdálené. Lokální běží přímo v adresním prostoru aplikace. Díky tomu nabízí velmi dobrý výkon, avšak k databázovému souboru může přistupovat pouze jeden proces. Vzdálené připojení se chová jako standardní server-klient architektura. Vzhledem k tomu, že ve společnosti CodeGear chtěli očividně nabídnout to nejlepší z obou světů, lze využít ještě jakýsi hybridní režim. Aplikace se lokálně připojí k danému databázovému souboru (čímž jej exklusivně uzamkne) a zároveň sama nastartuje Blackfish SQL server ve stejném procesu. Potom se mohou i ostatní aplikace (vzdáleně) připojit a pracovat s touto databází. Chytré, nemyslíte?

  Nabídka datových typů dnes pravděpodobně neohromí, nicméně není chudá. Jedná se o varchar, tinyint, smallint, int, bigint, decimal, double precision, real, varbinary, date, time, timestamp, boolean a již zmiňovaný object. Chválíme především již zmiňovanou přímou podporu Unicode, která dodává na přehlednosti. Naopak množství číselných typů by mohlo být zastoupeno jedním či dvěma.

  Blackfish SQL umožňuje psát uložené procedury (respektive spouště a uživatelsky definovaná funkce) v libovolném CLR jazyce, respektive v Javě. Můžete tak využít pohodlí IDE, které znáte a samozřejmě možností, které daný jazyk nabízí, včetně standardních knihoven a pomocných funkcí.

  Metoda musí být statickým veřejným členem třídy a v assembly, ve kterém je tento kód umístěn je třeba "podstrčit" serveru. Assembly se hledají v cestách uvedených v BDSCOMMONDIR, v adresáři s BSQLServer.exe nebo v GAC. Metodu pak zpřístupníme v serveru pomocí:

  CREATE METHOD <název> AS Assembly::Namespace.Trida.Metoda;
  

  nebo pro Javu:

  CREATE JAVA_METHOD <nazev> AS <definice>
  

  respektive pro spoušť:

  CREATE TRIGGER <název> [BEFORE|AFTER] [INSERT|UPDATE|DELETE] ON 
   <tabulka> AS Assembly::Namespace.Trida.Metoda;
  

  Určitě se nyní ptáte, zdalipak se kód provádí na serveru nebo na klientovi? Veškerý kód se provádí v kontextu serveru, proto není třeba se obávat zbytečných roundtripů apod. V kódu je možné využít automaticky předávaného objektu typu DbConnection a provádět vlastní dotazy. Vrácené hodnoty mohou být návratové hodnoty funkce, i výstupní parametry metody. Pro předávání NULL hodnoty je možné použít standardní test na System.DBNull.Value, případně nullable typy. Poslední, nikoli však nezajímavou, vlastností je možnost vrátit DbDataReader. Vracíte tak z procedury resultset, který je dále zpracován vlastním kódem serveru. Tyto funkce se podobají databázovým pohledům, jsou však mnohem mocnější. Jako příklad ukažme jednoduchou metodu:

  C#
  public static DbDataReader FooBar(DbConnection connection, int i)
  {
   DbCommand cmd = connection.CreateCommand();
   cmd.CommandText = "select foo from bar where baz = @i";
   cmd.Parameters.Add("@i", DbType.Int32).Value = i;
   return cmd.ExecuteReader();
  }
  
  Delphi
  class function FooBar(Connection: DbConnection; I: Integer): DbDataReader;
  var
   Cmd: DbCommand;
  begin
   Cmd := Connection.CreateCommand;
   Cmd.CommandText := 'select foo from bar where baz = ?';
   Cmd.Parameters.Add('param', DbType.Int32).Value := i;
   Result := Cmd.ExecuteReader;
  end;
  

  Objekty DbDataReader a DbCommand jsou po skončení provádění serverem automaticky uzavřeny a uvolněny.

  Blackfish SQL je zajímavá databázová platforma. Užitečná je především hladká podpora pro .NET a Java programování na straně serveru (uživatelsky definované funkce, spouště, uložené procedury). Samozřejmě malé nároky a jednoduchý provoz/instalace na mnoha platformách dělají z tohoto produktu horkého kandidáta například na skladové a katalogové aplikace.

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1121 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (816 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (785 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1045 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (807 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (942 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (787 hl.)

  Celkem hlasovalo: 6303


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
       12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena