Dnes: 19. srpna 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Novinky ve Firebirdu 2.1


  [Produkty] - V březnu byla vydána Release Candidate 2 verze Firebirdu 2.1. Neboť se jedná pravděpodobně o poslední RC verzi (pokud nebude objevena závažná chyba, bude vydána "ostrá" verze), podívejme se, jaké novinky můžeme ve "dvajedničce" nalézt.  Databázové triggery
  Velmi zajímavou novinkou jsou tzv. databázové spouště. Podobně jako spouště definované pro různé akce pro tabulky, jsou databázové triggery definovány pro události související s celou databází. Konkrétně je možné vyvolat PSQL kód při zahájení, respektive ukončení spojení, dále při startu transakce, jejím potvrzení (commit), případně zamítnutí (rollback). Jakákoli výjimka vyhozená ve zpracování spouště znamená ukončení zpracování (například zavření spojení). Pro případ, že by byl trigger špatně napsán, je možné se k databázi připojit bez jejich provádění (pouze jako SYSDBA nebo vlastník databáze) z administrátorských nástrojů (gbak, isql, nbackup).

  Globální dočasné tabulky
  Dočasné tabulky jsou často používaným nástrojem pro ukládání dočasných dat, ať už během vkládání či třeba v rámci mezi-zpracování výsledku. GTT mají dočasná pouze data, metadata jsou permanentní. Syntaxe je CREATE GLOBAL TEMPORARY TABLE … [ON COMMIT <DELETE | PRESERVE> ROWS].

  Klauzule ON COMMIT DELETE ROWS, implicitní, zajistí smazání dat při ukončení transakce. Druhá volba zachová data v rámci daného spojení. Zajímavá jistě je, že na GTT je možné aplikovat další elementy (indexy, triggery, constrainty …) jako na běžné tabulky, pouze s několika málo omezeními (například není možné vytvořit cizí klíče mezi "normální" a dočasnou tabulkou). Řádky z těchto tabulek nejsou mazány klasickým postupem, ale všechny stránky okupované danými daty jsou označeny jako volné, což přináší rychlejší zpracování. Na druhou stranu delete trigger není v tomto případě spuštěn.

  Common table expressions
  O CTE jsme již na Databázovém světě psali. Můžete si v něm přečíst o praktickém využití pro stromy kategorií. Hlavní výhoda spočívá v jednoduché možnosti definovat rekurzivní dotazy, jejichž provádění je rychlejší než ekvivalentní řešení pomocí uložených procedur. Aktuální limit zanoření rekurze ve Firebirdu je 1024 (bez možnosti konfigurace). Samozřejmě je možné CTE využít i pro nerekurzivní dotazy – lze tak dotaz zapsat elegantněji než bez CTE. Protože rekurzivní dotaz je možné si prohlédnout v odkazovaném článku, podíváme se na využití nerekurzivního dotazu. Mějme tabulku produkty(#id, id_kategorie, nazev) a chceme pro každý výrobek vypsat, kolik výrobků v dané kategorii je:

  with kat as (select id_kategorie, count(*) as pocet 
   from produkty group by id_kategorie)
  
  select id, produkty.id_kategorie, nazev, pocet 
   from produkty join kat on produkty.id_kategorie = kat.id_kategorie
   order by produkty.id_kategorie desc;
  

  UPDATE OR INSERT
  Často je třeba zajistit, aby vkládaná data – v případě že daný záznam již existuje – nevyvolala chybu, ale byl proveden update. Pomocí uložené procedury to není těžké, avšak vyžaduje to zbytečné psaní. Právě proto přišel Firebird s UPDATE OR INSERT příkazem, který dělá přesně toto. Specifikujete sloupce, které se mají použít pro porovnání a pokud je stejný řádek nalezen, je proveden jeho update, jinak běžný insert. Samozřejmě je nutné, aby uživatel měl právo jak pro insert, tak pro update.

  Vestavěné funkce
  Ačkoli se s Firebirdem odjakživa dodávaly standardní UDF knihovny obsahující mnoho užitečných funkcí, nebylo to to pravé ořechové – někde nebyly funkce "nainstalovány", jejich přidání vyžadovalo další zásahy pro každou databázi ... Od Firebirdu 2.1 můžete mnoho z těchto funkcí využívat bez dalších obtíží – jsou přímo součástí serveru.

  Stejně tak byly některé existující funkce rozšířeny: extract o parametr week, trunc se specifikací přesnosti apod. Seznam funkcí je možné najít zde.

  Domény pro uložené procedury
  Definice uložené procedury téměř vždy zahrnuje definice proměnných, které musí mít samozřejmě určen datový typ. Pokud procedura pracuje s daty v tabulce, je celkem přirozené požadovat, aby proměnné měly stejný datový typ jako sloupce v tabulce. Nyní je možné v definicích používat domény, takže tato myšlenka nabývá reálných obrysů (nicméně možnost specifikovat "typ jako má sloupec A z tabulky X", například v Oracle pomocí %TYPE, se chystá až do další verze). Na výběr máme pouze z aplikace datového typu domény (TYPE OF) či kompletní definici, včetně CHECK a DEFAULT deklarací.

  Monitorovací tabulky
  Často diskutovaná funkce, na kterou se každý těší, ale uvidíme, jak moc se uchytí a jaký další vývoj přijde. Zkráceně řečeno monitorovací tabulky nabízí možnost "podívat se", co se děje v databázi. Nejedná se o tabulky v pravém slova smyslu – data nejsou nikde ukládána, jsou zjištěna při dotazu a poslána klientovi (metadata jsou stabilní). Informace představují snapshot aktuálního stavu dění v databázi. Jsou získávána při prvním dotazu do tabulky a jsou držena do commitu transakce. Z tohoto také plyne fakt, že pokud chceme získat vždy aktuální data, musíme začít novou transakci (a starou ukončit). Jako v případě databázových spouští, je neomezený přístup k těmto tabulkám vyhrazen pouze pro SYSDBA a vlastníka databáze, běžní uživatelé vidí pouze "svoje" data. V současné době jsou přístupné tyto tabulky:

  • MON$DATABASE: Informace o aktuální databázi (velikost stránky, verze ODS, sweep interval apod.).
  • MON$ATTACHMENTS: Informace o připojeních (jméno uživatele, connection string, adresa klieta apod.).
  • MON$TRANSACTIONS: Informace o běžících transakcích (datum a čas startu transakce, izolační úroveň, stav transakce apod.).
  • MON$STATEMENTS: Informace o připravených příkazech (stav příkazu, text, apod.).
  • MON$CALL_STACK: Informace o zásobníku aktivních PSQL příkazů (řádek, sloupec, jméno objektu, typ objektu, apod.).
  • MON$IO_STATS: Informace o I/O operacích (počet zapsaných a přečtených stránek apod.).
  • MON$RECORD_STATS: Statistiky na úrovni záznamů (počet sekvenčně přečtených záznamů, počet čtení přes index, počet updatovaných záznamů apod.).

  Pravděpodobně nejzajímavější využití je možnost násilně ukončit běžící příkaz. Například ten, který spotřebovává příliš prostředků serveru. Ukončení je třeba udělat ze separátního spojení prostým smazáním daného záznamu z tabulky MON$STATEMENTS. Chceme-li ukončit všechny příkazy (kromě těch z aktuálního spojení), stačí použít:

  delete from mon$statements 
   where mon$attachment_id <> current_connection
  

  Informaci o izolační úrovni aktuální transakce nabídne:

  select mon$isolation_mode 
   from mon$transactions 
   where mon$transaction_id = current_transaction
  

  Ačkoli došlo pouze k malé změně v čísle, novinek je opravdu hodně – a to jsme se zabývali jen malým výběrem těch nejzajímavějších.

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1396 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (982 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (926 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1181 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (940 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1079 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (924 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7428


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031   

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena