Dnes: 19. srpna 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Datový sklad
  Tento pojem poprvé formuloval koncem 80. let William Inmon jako strategii přístupu k datům určeným pro rozsáhlé analýzy. V případě datového skladu hovoříme o historických, časově rozlišených, agregovaných, průběžně rozšiřovaných datech uspořádaných pro podporu potřeb managementu.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Nové produkty od MS


  [Produkty] - Koncem února společnost Microsoft představila další dávku svých produktů. Konkrétně jde o Visual Studio 2008, Windows Server 2008 a SQL Server 2008. V našich končinách budou produkty představeny 2. dubna v rámci akce nazvané "Serveronauti, cesta ke hvězdám". Pojďme se ale již nyní podívat na to, co nové řady přináší.  Podívejme se na jednotlivé produkty podrobněji. Visual Studio 2008 je následovník Visual Studia 2005. Přináší možnost vyvíjet pro nový .NET Framework 3.5 se všemi novinkami v jazycích C#, případně VB.NET apod. Vynikající zprávou je i možnost vyvíjet pro .NET 2.0. Nemusíte tedy mít nainstalovány dva produkty a přecházet mezi nimi. Nicméně nic tomu nebrání, neboť VS 2008 může být nainstalováno na počítači společně s VS 2005 bez nejmenších problémů.

  Novinky ve VS 2008 přímo souvisí s novinkami v .NET Frameworku 3.5 a v C#/VB.NET. Došlo samozřejmě i k vylepšení a opravám ve vlastním IDE, avšak spojení s jazykovými novinkami je mnohem zajímavější. Patrně nejmarkantnější novinkou je technologie LINQ – Language Integrated Query. Díky LINQu mohou být nejrůznější objekty zdrojem pro dotazy podobné SQL. Nejcitovanější je LINQ to Objects, umožňující velmi elegantní získávání dat z kolekcí, LINQ to XML rapidně zjednodušující práci s XML dokumenty a konečně LINQ to SQL. Ano slyšíte správně. LINQ to SQL umožňuje dělat dotazy do SQL databáze.

  Mnoho vývojářů zajásalo. Ze struktury databáze jsou vytvořeny objekty, které je možné nejen dotazovat, ale i měnit. Bohužel LINQ to SQL má několik nevýhod, které nejsou moc často uváděny. Předně nefunguje s alternativními databázemi. Zapomenout můžete na IBM DB2, Firebird či Postgres. Druhý problém je, že mapování je přímo na databázové objekty – výsledek je tedy vázán a logický nikoli na konceptuální model. Je nezbytné velmi opatrně "vlítnout" do LINQ to SQL, který v na první pohled může vypadat jako vynikající pomocník. Na druhou stranu, všechny tyto problémy řeší Entity Framework, který bude uvolněn později (nyní Beta 3) a který, podle našeho názoru, přinese to pravé potěšení pro návrh aplikací.

  A co provozní prostředí?
  Druhým produktem je Windows Server 2008, který nastupuje po verzi 2003. Po systému Windows Vista tak přichází i nový serverový systém. Zajímavostí určitě je, že server je vystavěn na stejných základech jako Windows Vista. Můžeme tedy očekávat stejnou stabilitu jako u Windows Vista (či Windows Vista je stabilní jako Windows Server 2008). Novinka, Server Core je citelnou změnou v přístupu, co bude na server v základu nainstalováno. Jedná se o citelně ořezanou verzi serveru, obsahující pouze několik základních služeb – nenajdete zde dokonce ani grafické prostředí. Vše se nastavuje přes shell, případně přes vzdálenou MMC konzolu.

  Stroj se Server Core může být nakonfigurován na několik základních rolí. Tuto změnu hodnotím velmi kladně, neboť menší množství služeb snižuje riziko, že některá bude omylem vystavena světu a náchylná k útokům. W2k8 je první, který má v sobě přímo zabudován PowerShell – mnohokráte diskutovaný nástupce cmd.exe. Každý administrátor okusivší Linuxové či UNIXové shelly, si po návratu na Windows posteskl nad omezenými možnostmi, které má. PowerShell má tento problém zlomit. PowerShell je objektově orientován, v základu obsahuje přes 120 administračních utilit a obrovské množství je už nyní možné najít na internetu. Hlavní výhodou je konzistentní syntaxe, pojmenování a možnost přímo pracovat s mnoha datovými zdroji, jako například registry a WMI (Windows Management Instrumentation). Právě WMI obsahuje ohromné množství informací o systému, jeho stavu, jako i o hardware. Samozřejmě s možností data nejen číst. Uvidíme, jak se PowerShell mezi administrátory uchytí.

  Další, především v posledních měsících probíranou, technologií je Hyper-V. Zjednodušeně řečeno je Hyper-V virtualizační technologie. Velkou změnou je fakt, že k vizualizaci dochází na úrovni "jádra" (či lépe řečeno "těšně nad hardwarem"). Můžete tak lehce rozdělit výkonný server na několik menších systémů, jejichž operační systémy běží na stejné úrovni (včetně hostitelského).

  Mezi další velké novinky patří samoopravný NTFS, Active Directory role, read-only doménový řadič, RDP 6.0 pro Terminal Services či Windows System Resource Manager.

  SQL Server 2008 – stojí za to?
  Posledním produktem do balíku je SQL Server 2008. Byl sice oficiálně představen, avšak finálně dokončen bude později. Nyní si můžete stáhnout testovací verzi, která je ovšem funkčně kompletní (žádné změny již nebudou dělány).

  Co asi nejvíce zaujme, jsou nové datové typy a konstrukce, které rozšiřují základní funkcionalitu. V SQL Serveru 2008 byly přidány typy Date a Time pro samostatné uložení data a času. Přibyl též DateTime Offset, který udržuje údaj s časovou zónou. A s datumem/datem a časem souvisí DateTime2 nový datový typ, který oproti "normálnímu" nabídne větší rozsah hodnot. Domníváme se ale, že absence těchto typů nebyla nijak kritická a jejich přidání tedy nevidím jako extra ceněné.

  Na druhou stranu datové typy Geometry a Geography pro ukládání geometrických a geografických dat mohou být velmi užitečné a chtělo by se dodat – KONEČNĚ I MS SQL Server podporuje prostorová data. Jejich využití stále stoupá a jejich efektivní zpracování je pro aplikace kritické. Datový typ Geography umožňuje ukládat rovinné objekty (polygony, linie, body), které vyhovují průmyslovým standardům jako např. OGC (Open Geospatial Consortium).

  Přidán byl též datový typ FILESTREAM umožňující ukládat velká binární data přímo v souborovém systému. Avšak "data" jsou stále součástí databáze – jsou tak například stále pod transakčním zpracováním. K datům na NTFS je přistupováno pomocí NTFS streaming API, zaručující dostatečný výkon. Zvýšen byl také výkon v rámci full-textového hledání, které bylo integrováno přímo do serveru.

  Pro uživatelsky definované typy (UTD) byl odstraněn 8kB limit, takže uživatelé mohou vytvářet "vetší" konstrukce. Přidán byl také konstrukt MERGE, který možná mnozí znají z Oraclu, Firebirdu aj. Použití může vývojářům ušetřit zbytečné psaní, třeba uložených procedur. Vylepšeny byly i Reporting Services, bezpečnost či podpora XML. Zakomponována byla též komprese dat a komprese záloh, umožňující snížit nároky na V/V operace i na vlastní úložiště.

  Launch všech "2008 produktů" přináší do IT oblasti opět posun vpřed a nové vlastnosti, a to i přes fakt, že produkt patřící mezi náš největší odborný zájem redakci jako celek o svých kvalitách v novinkách příliš nepřesvědčuje (k tomuto tématu se šéfredaktor Databázového světa vrátí v nejbližších dnech v samostatném názoru). Vyvíjíte-li aplikace pro .NET, využíváte-li SQL Server či jen spravujete Windows servery, můžete se rozhodně na české představení těšit. Mnohé funkce však můžete okusit naostro již nyní.

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1396 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (982 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (926 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1181 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (940 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1079 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (924 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7428


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031   

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena