Dnes: 17. prosince 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Database Workbench 3


  [Produkty] - Firma Upscene – známá svými nástroji především pro databázové administrátory – uvolnila před nedávnem další velkou verzi svého produktu Database Workbench. Nyní je k dispozici ve verzi 3. Pojďme se podívat pod pokličku novinek společně.  Co je Database Workbench?
  Nástroj Database Workbench nabízi mnoho funkcí, které můžete využít při správě databází Firebird, InterBase, MS SQL, Oracle, NexusDB a MySQL. Ke klasickým funkcím patří editory SQL příkazů, SQL skriptů, tabulek, pohledů, materializovaných pohledů, uložených procedur, uložených funkcí, uložených modulů, spouští, javových kódů, indexů, constraintů, domén, typů, kolekcí typů, generátorů, výjimek, externích funkcí, rolí, uživatelů (včetně grant manažeru), jobů a ještě několik dalších. Každý editor je velmi dobře navržen a poskytuje rozsáhlé možnosti, takže administrátor nemusí nic řešit "ručně" a může opravdu téměř vše nastavit v dialogu. Velkou výhodou je, že dialogy mají unifikované rozhranní, takže se s každým velmi rychle naučíte pracovat.

  Kromě toho můžete využít dalších nástrojů, které z Database Workbench dělají opravdu špičku na trhu. Mimo očekávaných věcí jako např. blob editoru, grant manažeru či backup & restore funkcionality můžete využít i pokročilé nástroje pro migraci databáze, porovnávání databází, záznam prováděných příkazů, extrakci metadat či grafické návrhy dotazů anebo generátor testovacích dat.

  To vše plus několik dalších nástrojů zabaleno do jednoho velmi výkonného balíku.

  První co vás na první pohled upoutá je přepracované uživatelské rozhraní. Nebojte, nejedná se o úplně nové rozložení všeho. Hlavní ovládací prvky jsou pořád na místech, kde byly, nicméně ikony, pomocné obrázky, záložky atp. jsou mnohem hezčí. Vše je stínované, při aktivaci či přejetí myší poskytuje grafickou odezvu. Velmi pěkné. Důležité je, že všechny tyto prvky neubírají na použitelnosti, pouze práci s produktem dělají příjemnější.


  Základní obrazovka Database Workbench 3

  Podíváme-li se na novinky uvnitř, tak kromě mnoha oprav chyb a malých vylepšení můžeme nalézt zajímavé nové funkce. Přibyla možnost vybrat si, zdali bude heslo pro připojení uloženo na disku v konfiguraci či jestli se na něj bude program při každém použití dotazovat. Velmi vhodné, pokud jste paranoidní.

  V editoru skriptů, který je odborníky využíván asi nejčastěji, přibylo několik nových prvků. Proto se na ně zaměříme. Předně se jedná o zvýrazňování související závorky. Už se vám nikdy nestane, že se ztratíte ve složitém dotazu a databázový stroj vám pak vynadá co, že mu to posíláte za podivný příkaz. Podobně je nyní zvýrazňován aktuální řádek, takže při pohybu v kódu stále víte, na jakém řádku se kurzor nachází. Dalším vylepšením editoru je jeho schopnost provádět skript v separátním vlákně, takže celé GUI zůstává použitelné a je možné pokračovat v práci. Také je možnost použít ve skriptu "@{soubor}" syntaxi a tím z něj spustit přímo soubor (podobně jako v Oracle SQL Plus).


  Zvýrazňování závorek

  Do programu byl rovněž integrován nástroj pro porovnávání obsahu souborů. Můžete tak přímo porovnávat SQL skripty, textové soubory či cokoli jiného. Veškeré odlišnosti jsou graficky odlišeny a orientace je velmi jednoduchá. Bohužel chybí jakákoli možnost soubory přímo upravit. Není ani možnost jeden ze souborů přímo otevřít v SQL editoru. Proto se tato funkcionalita zdá být napůl nedodělaná.


  Porovnávání obsahu souborů

  Pravděpodobně nejžhavější novinkou je možnost práce s diagramy. Je možné vytvářet konceptuální a fyzické diagramy plus lze nechat diagram vytvořit podle existující databáze. Diagram editor, tak zní oficiální název tohoto nástroje, samozřejmě nedosahuje kvalit specializovaných ERD návrhářů, ale svou funkci plní překvapivě velmi dobře. Můžete libovolně umisťovat entity, volit mezi identifikující a neidentifikující vazbou včetně kardinalit a mít vše přehledně zobrazeno.

  Entity mohou samozřejmě obsahovat atributy. Celý model lze poskládat z více diagramů. Pokud se přepnete na fyzický diagram, můžete přirozeně vytvářet mnohem detailnější (vzhledem k výsledné reprezentaci) výsledky. K volbě máte všechny stroje, které Database Workbench podporuje. Včetně rozdílů mezi jednotlivými. Vytvářet je možné entity, vazby, pohledy atp. Vytvořený model lze přenést přímo do SQL Editoru a "vykonat". Je též možné konceptuální model "překlopit" na fyzický a doladit potřebné chování. Bohužel ve fyzickém modelu není možné spravovat přímo uložené procedury, funkce atp. Nicméně zárodky této funkcionality jsou vidět (např. správa domén). Doufejme, že do dalších verzí se podaří schopnosti rozšířit.

  Nakonec se zmíníme o funkci reverzního inženýrství do podoby diagramu. Tento proces není vždy úplně triviální, ale v Database Workbench funguje vskutku dobře – na základní orientaci je více než dostačující. Pro vyzkoušení jsme nechali vygenerovat diagram k MS SQL databázi, kterou jsem před pár měsíci navhrli (cca 20 tabulek) a výsledek mile překvapil – všechny tabulky a vazby mezi nimi byly předány jako na stříbrném podnose, stačilo jen upravit pozice objektů (minimalizovat křížení vazeb). Diagram editor je rozhodně dobrá funkce, která, pokud bude rozšířena v dalších verzích, může být velmi silným pomocníkem (a to vše pod jednou střechou).

  Jedna funkce u Diagram editoru ale není dotažená do konce. Z nesmyslného důvodu požaduje ke svému spuštění alespoň jednu tiskárnu v systému, jinak se odmítne spustit. Nevím jak běžné je mít na vývojářských strojích tiskárny (klidně i síťové), ale připadá mi to jako zbytečné omezení.


  Diagram editor

  Celkově lze říci, že se nová verze povedla. Bylo opraveno několik chybiček. Stávající, skvělé funkce, zůstaly zachovány ve vysoké kvalitě a ještě přibylo něco nového. Zvažujete-li nákup IDE pro správu Firebird, InterBase, MS SQL, Oracle, NexusDB nebo MySQL platformu, pak rozhodně stojí Database Workbench za prohlédnutí.

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1507 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1044 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (978 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1347 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (994 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1151 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (993 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8014


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
      123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena