Dnes: 29. dubna 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
  • Hlavní stránka
  • Seznam rubrik
  • Ankety
  • Editoriály
  • TOP 15
  • KONFERENCE 2008
  • KONFERENCE 2007
  • KONFERENCE 2006
  • KONFERENCE 2005
  • KONFERENCE 2004
  • Sborník
  • Testy
  • Virtuální školení
  • Personalizace


  • Hledáte práci?
    Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

    Vyhledávání

    Hledej
    na Databázovém světě!    Rozšířené vyhledávání

    Rubriky
    Aktuality
    Bezpečnost
    Business
    Česká scéna
    Datové sklady
    Dokumentace
    Dotazovací jazyky
    Hardware
    Historie
    Komentáře
    Literatura
    Metodologie
    Nondb
    Open Source
    Poradna
    Produkty
    Případové studie
    Redakce
    Rozhovory
    Standardy
    Technologie
    Tipy - triky
    Tiskové zprávy
    Vývoj
    Vývojové nástroje
    Zajímavosti

    Co je to?
    Databázový stroj
    (Database Engine)

    Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

    Akce
    Dynamická Datová Centra
    - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

    Textová inzerce
    IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

    Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

    Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

    Přihlášený čtenář
    Nepřihlášený čtenář

    O portálu
    Databázový svět
    ISSN: 1213-5933

    Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

    Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
    Seminář Firebird a FastReport – jaký byl?


    [Česká scéna] - Celkem netradičně v pátek – 9. listopadu – se v Praze uskutečnila série přednášek s názvem Seminář Firebird a FastReport. Ve velmi pěkných prostorách hotelu Angelo jsme si mohli vyslechnout několik zajímavých témat týkajících se nejen Firebirdu a reportovacích nástrojů FastReport, ale i informací o nástrojích na záchranu dat od společnosti IBSurgeon.    Začátek byl časně ráno o půl deváté. Po krátkém zahájení z úst Pavla Císaře jsme se dozvěděli o novinkách, které nás ve Firebirdu 2.1 čekají. Přednesl nám je Dmitry Yemanov, koordinátor vývoje Firebirdu. Vzhledem k tomu, že novinek ve Firebirdu 2.1 je opravdu hodně a vyházejí hodně z přání uživatelů, byla tato přednáška pro návštěvníky určitě velmi přínosná.

    Jako druhá přednáška bylo zařazeno představení, respektive ukázky možností produktu FastReport. Především Delphi vývojáři, ať již ti, kteří FastReport nepoužívají a (možná) uvažují o nějakém reportovacím nástroji, či i ti kteří jej již intenzivně používají, se mohli dozvědět, co nabízí a jaké chytré vlastnosti obsahuje. Bohužel angličtina přednášejícího nebyla tolik plynulá jako u jiných, proto bylo – podle soustředěných pohledů v sále – velmi těžké některým úsekům porozumět.

    Po krátké přestávce přišel opět na řadu Pavel Císař, nyní již s regulérní přednáškou o bezpečnosti Firebirdu. Pokud někdo chtěl nasadit Firebird, mohl se dozvědět velmi mnoho o zabezpečení jak vlastního serveru, tak řízení přístupu ke zdrojům v konkrétní databázi. Pokud máte strach, že by se do vaší databáze mohl někdo dostat, přednáška byla přesně pro vás. A pokud strach nemáte, bylo též vhodné ji vyslechnout, neboť jste mohli být z omylu lehce vyvedeni.

    Protože již byla nadnesena bezpečnost dat, týkala se další přednáška sice ne přímo bezpečnosti, ale ochranou před poškozením databáze a její případnou opravou. Nepřednášel nikdo jiný, než Dmitry Kuzmenko, který má dlouholeté zkušenosti s opravami databází InterBase a Firebird. Díky jeho přednášce jsme se mohli dozvědět, jaké chyby jsou nejčastěji při nasazení databáze Firebird dělány a jak jim předejít. Přísloví, že co se může pokazit, se také pokazí, platí i v oblasti databázových technologií. Druhá část proto byla věnována možnostem obnovy a postupům, které je vhodné dodržet a samozřejmě porozumění příčinám různých chyb. Vše bylo krásně doplněno příklady s použitím nástrojů Firebirdu a rovněž nástrojů od IBSurgeon, které nabízejí opravdu velmi komfortní možnosti v tomto oboru.

    Přednáška zařazená po obědě nesla název Firebird Internals. Pokud jste se tedy chtěli dozvědět, jak je Firebird vnitřně organizován, jak spolu jednotlivé moduly spolupracují, jaké jsou rozdíly ve vnitřním fungování Classic, respektive SuperServer verze apod., potom Dmitry Yemanov s tímto tématem u vás rozhodně uspěl.

    Přednáška, které měla být zařazena poté, byla dynamicky změněna, respektive její obsah. Oproti plánu – především kvůli dotazům na reporting s FastReport – byla zařazena přednáška Michaila Phillipenka, která prezentovala praktické ukázky práce s FastReportem. Pokud jste měli dotaz a nepřišli jste, rozhodně jste propásli možnost nechat si jej "prakticky zodpovědět".

    Po poslední přestávce na kávu přišla také poslední přednáška dne. O optimalizaci promluvil opět Dmitry Kuzmenko. A opět byla jeho přednáška plná ukázek a příkladů, především za použití skvělých nástrojů IBSurgeonu. Témata občas opomíjená – nejen řetěz verzí řádků, transakce OAT, OIT, sweep a to ústící v občasné zpomalení databáze, ale samozřejmě i správné postupy při správě transakcí – byla pěkně vysvětlena a ukázány byly jak špatné stavy a jejich následky, tak i postupy vedoucí k opravě. Případně ukázky správného chování databáze, aby každý mohl odlišit vlastnost od chyby.

    Na konec dne byl zařazen kulatý stůl se všemi přednášejícími. Bylo možné se ptát na cokoli (a přednášející mohli na cokoli odpovědět). Bohužel žádná diskuze se nekonala, a vyjma pár otázek či požadavků (které se bohužel stejně týkaly specifické funkcionality, nikoli bohužel obecného návrhu či řešení a diskuze nad ním) se spíš jednalo o možnost zeptat se na něco, na co nebyl čas (či odvaha) přes den.

    Seminář se povedl a pro návštěvníky byly prezentované informace rozhodně přínosné, a kdo chtěl, odnesl si určitě nové poznatky. Na podobných akcích je vidět, že komunita okolo Firebirdu je i u nás opravdu dostatečně silná.

    ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

    Vyhledávání
     

    Anketa
    Kolik ročně utratíte za dovolené?

    Nic 
     (1128 hl.)
    Do 1 000,- Kč 
     (821 hl.)
    Do 10 000,- Kč 
     (786 hl.)
    Do 25 000,- Kč 
     (1048 hl.)
    Do 50 000,- Kč 
     (809 hl.)
    Do 75 000,- Kč 
     (943 hl.)
    Více než 75 000,- Kč 
     (788 hl.)

    Celkem hlasovalo: 6323


    Poslední komentáře
    frontierd@126.com
    frontierd@126.com
    frontierd@126.com
    c
    http://www.coachoutl

    Newsletter
    Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

    Emailová adresa:


    Kalendář
    <<  Duben  >>
    PoÚtStČtSoNe
         12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930

    Redakci připojuje


    Nejčtenější

    Databáze je prázdná!


    Nejvíce komentářů

    Databáze je prázdná!


    Reklama


    Nenechte si ujít články na dalších webech
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

    Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

    Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena