Dnes: 17. srpna 2017    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Datový sklad
  Tento pojem poprvé formuloval koncem 80. let William Inmon jako strategii přístupu k datům určeným pro rozsáhlé analýzy. V případě datového skladu hovoříme o historických, časově rozlišených, agregovaných, průběžně rozšiřovaných datech uspořádaných pro podporu potřeb managementu.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Jaká je ta správná databáze?


  [Zajímavosti] - Uvažovali jste někdy nad problémem, jakou databázovou platformu zvolit, pokud ji fyzicky neprovozujete vy? Klasickým příkladem takovéhoto uvažování je výběr platformy při tvorbě webových stránek pro firmu, případně rozhraní pro partnery. Nás toto také zajímalo, a tak jsme oslovili několik webhostingových společností. Pojďme se spolu podívat na výsledky tohoto malého průzkumu.  Na začátku jsme oslovili následující hostingové projekty – pipni.cz, forpsi.com, servery.cz, aerohosting.cz, web4u.cz, zoner.cz, sit-as.com, atlasweb.cz, coolhosting.cz, ceskyserver.cz, eurohost.cz, ehosting.cz, dotnethosting.cz, dexus.cz, ceskyhosting.cz, flyweb.cz, gigaweb.cz, explorer.cz, gatompark.cz, hosting90.cz, blueboard.cz, gringo.cz, servery.cz, hostuju.cz, interhosting.cz, mediaweb.cz, onebit.cz, superhosting.cz, server4you.cz, place4u.cz, starhosting.cz, webmade.cz, webx.cz (pořadí bylo vygenerováno náhodně, výčet si ovšem v žádném případě neklade za cíl být úplnou kopií české webhostingové scény).

  Z těchto projektů nám bohužel pouze 10 odpovědělo – ceskyserver.cz, dotnethosting.cz, ehosting.cz, gringo.cz, hosting90.cz, hostuju.cz, netgroup.cz, pipni.cz, superhosting.cz, webmade.cz (podle pořadí a domén, z jakých odpověď přišla). Interpretovaný výsledek vám předkládáme nejen k přečtení, ale také k případné diskusi.

  Asi nikoho nepřekvapí, že nejpoužívanější platformou je MySQL. Devět z deseti společností provozuje ve své nabídce MySQL. Druhé místo zaujal stroj PostgreSQL. O další místa se dělí Firebird a MS SQL Server (ve verzích 2000 i 2005).

  Nejpoužívanější verzí MySQL je verze s pořadovým číslem 4. Většina společností také uvádí, že přechod na MySQL 5 již mají za sebou, případně ho připravují a počítají s ním.

  Některé společnosti umožňují na požádání nainstalovat pro zákazníka libovolnou databázi.

  Stroje na kterých databáze běží jsou zhruba z poloviny (60%) dedikované pouze pro běh databázového enginu. Nejvýkonnější stroje má superhosting.cz a pipni.cz – téměř shodné konfigurace: Dual Xeon, 4 GB RAM, RAID SCSI pole. Ostatní provozují SQL server společně s webovým s 1 až 2 GB RAM ve stroji.

  Je vidět, že pouze některé společnosti provozují skutečný SQL server, který nabízí nekompromisní výkon i pro komplexní dotazy. Ostatní pravděpodobně sází na malé nároky MySQL i klientů a provozují ji společně s webovým serverem. Toto řešení však nelze doporučit – pro budoucí růst je rozhodně vhodné mít databáze na odděleném stroji.

  Boj o největší MySQL databázi (popřípadě databázi obecně) vyhrála společnost pipni.cz, která provozuje 2GB databázi. Na druhém, resp. třetím místě se umístilo gringo.cz s 670MB a hosting90.cz s 300MB databází. Nutno říci, že databáze takovýchto rozměrů jsou opravdu (na poměry hostingu) velmi velké a skutečně prověří celý stroj.

  Pro ostatní platformy uveďme jen vítěze. Pro PostgreSQL je vítězem databáze o velikosti 1,5 GB, kterou provozuje pipni.cz. Pro Firebird a MS SQL se nepodařilo získat dostatečný vzorek, ale v případě Firebirdu jde o 180 MB na pipni.cz a o řádově stovky MB v případě MS SQL Serveru na dotnethosting.cz.

  Nejen velikostí živa je databáze
  S velikostí DB a výkonem strojů úzce souvisí též počet odbavených dotazů za jednotku času. I na tento údaj jsme se zeptali. Žel ne všichni provozovatelé čísla poskytli, případně se omluvili, že je nemají k dispozici – proto nemusí být údaje shodné s realitou. O první a druhé místo se podělil superhosting.cz a pipni.cz, jejichž databázové stroje odbaví za minutu přes 50 tisíc dotazů (ne nadarmo mají nejvýkonnější stroje). Druhé místo obsadil hosting90.cz s 8 tisíci a bronzová medaile přísluší projektu ceskyserver.cz se 7,5 tisíci dotazy za minutu.

  Aby data v databázi byla uložena pouze pro "radost" administrátora, může být provozována klidně doma. Obsahuje-li však firemní cenná data, je nutná pravidelná záloha. Všechny společnosti provádějí zálohování jednou za 24 hodin a zálohy uchovávají průměrně 14 dní zpět. Světlou výjimkou je zde hosting90.cz, která pořizuje zálohy 4×denně a archivuje je dva měsíce zpět (podle jejich slov v souladu s nařízením EU ohledně elektronické komunikace).

  Někteří zákazníci též potřebují přístup zvenku (tedy mimo adresní rozsah společnosti) do databáze. Ačkoli se to může zdát jako nesmyslné, je někdy opravdu třeba přistupovat i "odjinud", např. při pohodlné aktualizaci položek z desktopové aplikace, synchronizaci ceníků apod. Celkem šest společností toto nabízí, z toho tři na požádání povolením IP adresy (tedy nevhodné pro dynamicky přidělované IP). Podle odhadů těchto společností využívá této možnosti/výsady mezi 5-10% klientů.

  Co se týká speciálních funkcí (UDF apod.), většinou hostingovými společnostmi nejsou nabízeny, ale je-li stroj oddělen, není problém funkce povolit/nainstalovat.

  Celkovým vítězem se tedy – bez překvapení – stal databázový stroj MySQL. Překvapením je však velmi malá podpora PostgreSQL a MS SQL, jak na straně společností, tak na straně zájmu klientů. PostgreSQL je společně s MS SQL využíván vývojáři, kteří přesně ví, co umí a co chtějí. V pozadí se tlačí Firebird, který není tolik rozšířen (avšak některé společnosti uvažují o nasazení).

  Náš malý průzkum také ukázal, že pokud je databáze pro vás životně důležitá a obsahuje pro vás cenná data, je vhodné poohlédnout se po pokročilých projektech, jako například hosting90.cz, pipni.cz, superhosting.cz (v abecedním pořadí, bez udání preference). Stroje u těchto projektů jsou velmi dobře dimenzovány a administrátoři jsou velmi znalí problému, neboť stroje odbavují velké množství dotazů a spravují rozsáhlé databáze. Je jen velká škoda, že ostatní oslovené společnosti neposkytly kompletní údaje, úvahy (a čísla) by potom mohly být mnohem přesnější.

  ( Celý článek! | Autor: Jiří Činčura | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1392 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (979 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (924 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1179 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (938 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1077 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (922 hl.)

  Celkem hlasovalo: 7411


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031   

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena