Dnes: 16. ledna 2018    | Registrace | Hledáme | Redakce | Info | Testy | Školení | Ocenění | Nápověda | Čtenář: nepřihlášen

Rychlé odkazy
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Ankety
 • Editoriály
 • TOP 15
 • KONFERENCE 2008
 • KONFERENCE 2007
 • KONFERENCE 2006
 • KONFERENCE 2005
 • KONFERENCE 2004
 • Sborník
 • Testy
 • Virtuální školení
 • Personalizace


 • Hledáte práci?
  Hledáme redaktora - pojďte s námi tvořit Databázový svět!

  Vyhledávání

  Hledej
  na Databázovém světě!  Rozšířené vyhledávání

  Rubriky
  Aktuality
  Bezpečnost
  Business
  Česká scéna
  Datové sklady
  Dokumentace
  Dotazovací jazyky
  Hardware
  Historie
  Komentáře
  Literatura
  Metodologie
  Nondb
  Open Source
  Poradna
  Produkty
  Případové studie
  Redakce
  Rozhovory
  Standardy
  Technologie
  Tipy - triky
  Tiskové zprávy
  Vývoj
  Vývojové nástroje
  Zajímavosti

  Co je to?
  Databázový stroj
  (Database Engine)

  Pod pojmem Database Engine (tedy pod databázovým strojem) se obvykle rozumí jádro databázového serveru a základní obslužné programy tohoto jádra (například zajišťující vzdálené připojení uživatelů). Lze tedy říci, že databázový stroj je podmnožinou databázového serveru, přičemž pod pojmem databázový server je nutné vidět vybavení (typicky softwarové) pracující nad danou databází a zajišťující veškeré činnosti (včetně všech potřebných komunikací), které nad danou databází mají být zajišťovány.

  Akce
  Dynamická Datová Centra
  - na semináři se seznámíte s komplexním řešením a koncepcí Dynamických Datových Center od Fujitsu Siemens Computers se speciálním důrazem na řešení FlexFrame.

  Textová inzerce
  IBPhoenix - Vše o InterBase a Firebirdu.

  Smějete se rádi? - Pak je pro vás Vtipník to pravé!

  Prodejce reklamy - Hledáme schopného prodejce reklamního prostoru, možnost i externí spolupráce.

  Přihlášený čtenář
  Nepřihlášený čtenář

  O portálu
  Databázový svět
  ISSN: 1213-5933

  Web je optimalizován pro rozlišení 1024x768, nicméně kromě větších rozlišení podporujeme i 800x600. Podrobnosti najdete zde.

  Chcete-li mít kdykoliv možnost zkontrolovat obsah našeho portálu, můžete využít podporu rss. Podrobnosti najdete zde.
  Program Databázového světa 2005 poprvé


  [Česká scéna] - Za necelých 14 dní se ve Zlíně uskuteční již třetí ročník nejvýznamnější databázové konference v České republice – Databázový svět 2005. Během tohoto týdne vás proto blíže seznámíme s jednotlivými přednáškami. Dnes se zaměříme na první čtyři přednášky.  Jak jsme vás již dříve informovali, proběhne 1. prosince třetí ročník nejvýznamnější čistě databázové konference v České republice – Databázový svět 2005. Nosným tématem letošního ročníku jsou moderní databázové architektury.

  V úvodní přednášce s názvem Co brání přechodu na moderní databázové architektury? se Slavomír Skopalík ze společnosti Elekt Labs zaměří na faktory bránící přechodům na nové architektury. Stranou mj. nezůstanou ani licenční politiky či přání uživatelů.

  Druhá přednáška Architektura post-relační databáze v podání Michala Tomka ze společnosti InterSystems bude zaměřena popis podstaty post-relačních databází, zejména pak v souvislosti s databázovou platformou Caché.

  Třetí přednáška Jana Musila ze společnosti IBM bude věnována Interní architektuře SQL optimalizátoru IBM Informix Dynamic Server verze 10 a osvětlí vám, jak optimalizátor IDS 10.0 pracuje, které parametry optimalizátor využívá a jak může ovlivnit jeho činnost jejich správné nastavení. Na tuto přednášku naváže vystoupení Pavla Procházky ze stejné firmy, který se zaměří na Architektonické zajímavosti IBM DB2.

  Anotace
  Co brání přechodu na moderní databázové architektury?
  Snem každého vývojáře je používat to nejlepší, co je k dispozici. Bohužel tento sen bývá v mnoha případech pouze snem. Přechod na jinou platformu nebo architekturu komplikuje mnoho faktorů. Mezi nejvýznamnější patří setrvačnost myšlení, získané zkušenosti, provedené investice a zcela oprávněné obavy, zda zvolená nová platforma poskytne alespoň to samé, čím jsme disponovali doposud.

  Mezi další faktory patří všeobecné povědomí o nové architektuře, přání zákazníka, technické požadavky pro vývoj/provoz, licenční politika ...

  Každý z těchto faktorů nám určitým způsobem může komplikovat, případně znemožňovat přechod na naši vysněnou platformu nebo architekturu.

  Architektura post-relační databáze
  Motivací pro vývoj post-relační databáze je poskytnout všestranně výkonnou databázi a zároveň prostředí pro vývoj databázových aplikací. Prostředí otevřené nejrůznějším přístupům k vývoji, prostředí poskytující nástroje pro všechny situace a především prostředí efektivní a rychlé.

  Jádrem post-relační databáze je vícerozměrný transakční datový stroj. Umožňuje ukládat komplexní data a pracovat s nimi velmi účinně.

  Přístup k těmto datům je dvojí. Objektově orientovaný, umožňuje ukládat objekty a manipulovat s nimi. Zároveň lze používat jazyk SQL.

  Interní architektura SQL optimalizátoru IBM Informix Dynamic Server verze 10
  Jednou z nejdůležitějších součástí architektury databázových serverů je optimalizátor SQL dotazů. Důvodem pro toto tvrzení je skutečnost, že špatně navržený – a tím i špatně pracující optimalizátor – má významný vliv na rychlost prováděných SQL dotazů a v konečném důsledku i na výkonnost celé aplikace. Kvalitu optimalizátoru lze hodnotit tím, jak univerzální je pro různé, často velmi odlišné typy dotazů, aniž by bylo třeba velkého množství konfiguračních parametrů, které ovlivňují jeho činnost. Nejkvalitnější optimalizátory dokáží navrhnout vždy (nebo téměř vždy) optimální postup pro efektivní a rychlý výběr požadovaných dat, aniž musíme každý jednotlivý SQL dotaz ladit zvlášť nebo použít optimalizační direktivy, které jsou ve většině případů spíš zadními vrátky špatně fungujícího optimalizátoru. Na druhou stranu vinu za špatně optimalizovaný SQL dotaz nebo jeho nedostatečnou výkonnost nelze vždy svádět na špatný optimalizátor. Je možné potvrdit, že ve většině případů je chyba ve špatné konfiguraci, resp. špatně prováděných podpůrných činnostech, které jsou pro správnou funkcionalitu optimalizátoru klíčové. Jedině správné pochopení toho, jak optimalizátor pracuje, jaké parametry konfigurace používá a jaké podpůrné administrátorské činnosti jsou pro něj klíčové, povede k maximální výkonnosti s efektivním využitím dostupných zdrojů. Nejhorší situace nastává tehdy, pokud uživatel raději volí silnější hardware, než by správně naladil svůj databázový server a zajistil správnou funkcionalitu optimalizátoru SQL dotazů.

  Prezentace na toto téma osvětlí, jak optimalizátor IDS 10.0 pracuje, které parametry optimalizátor využívá a jak může ovlivnit jeho činnost jejich správné nastavení. Dále se budeme věnovat distribučním statistikám, které poskytují podklady pro správné vyhodnocení postupu optimalizace v závislosti na reálných statistikách vytvořenými nad vybíranými daty. Popíšeme jednotlivé metody spojování tabulek, zda indexový přístup k datům je vždy ten správný a jakým způsobem může výrazně ovlivnit rychlost dotazu fyzické uložení dat na disku. Důraz prezentace bude kladen na osvětlení provázanosti jednotlivých konfiguračních parametrů a podpůrných činností.

  Jak vidíte, program bude pestrý a důležitou informací je i fakt, že také letos bude vstup na konferenci ZCELA ZDARMA, a to včetně oběda a občerstvení. Podmínkou je pouze registrace. Budete-li mít jakékoli problémy s registračním formulářem, kontaktujte nás, prosím, na adrese dbs2005reg@dbsvet.cz.

  Související články:
  Známe držitele ocenění Databázový produkt roku! (02.12.2005)
  Poslední volná místa (29.11.2005)
  Program Databázového světa 2005 popáté (25.11.2005)
  Program Databázového světa 2005 počtvrté (24.11.2005)
  Program Databázového světa 2005 potřetí (23.11.2005)
  Program Databázového světa 2005 podruhé (22.11.2005)
  Už jen 48 hodin! (19.11.2005)
  Konference Databázový svět se blíží! (10.11.2005)
  Jaký bude Databázový svět 2005? (04.11.2005)
  Hlasujte v soutěži Databázový produkt roku 2005! (01.11.2005)
  Kdo může získat Databázový produkt roku 2005? (03.10.2005)
  Databázový svět 2005 – první oznámení (14.09.2005)

  ( Celý článek! | Autor: Marek Kocan | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  Vyhledávání
   

  Anketa
  Kolik ročně utratíte za dovolené?

  Nic 
   (1546 hl.)
  Do 1 000,- Kč 
   (1065 hl.)
  Do 10 000,- Kč 
   (997 hl.)
  Do 25 000,- Kč 
   (1375 hl.)
  Do 50 000,- Kč 
   (1015 hl.)
  Do 75 000,- Kč 
   (1177 hl.)
  Více než 75 000,- Kč 
   (1015 hl.)

  Celkem hlasovalo: 8190


  Poslední komentáře
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  frontierd@126.com
  c
  http://www.coachoutl

  Newsletter
  Přihlaste si nezávazně - i bez registrace - odběr informačního newsletteru. Podrobné informace najdete zde.

  Emailová adresa:


  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031    

  Redakci připojuje


  Nejčtenější

  Databáze je prázdná!


  Nejvíce komentářů

  Databáze je prázdná!


  Reklama


  Nenechte si ujít články na dalších webech
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Databázový svět | dfKlub - digitální fotografie | Vtipník - vtipy přímo k Vám | Reminder - přestaňte zapomínat | Databázový svět

  Copyright (c) 2004 AVRE Publishing, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena