Program Databázového světa 2004 podruhé

Autor: Marek Kocan (marek@kocan.cz), Téma: Česká scéna
Vydáno dne 03. 11. 2004




Během tohoto týdne vás seznamujeme s jednotlivými přednáškami na naší konferenci Databázový svět 2004, kterou pořádáme 2. prosince. V dnešním podrobnějším popisu se budeme věnovat post-relačním databázím a platformě, která loni získala všechna hlavní ocenění v soutěži Databázový produkt roku – platformě Oracle.

První dnes popisovaná přednáška s názvem Výkon a dostupnost postrelačních databází od Michala Tomka ze společnosti InterSystems se zaměřuje na problematiku výkonu a vysoké dostupnosti v prostředí post-relačních platforem. Ponechme na chvíli stranou, že post-relační se používá spíše pro označení objektových systémů vzešlých z relačních a ne pro čistě objektové databázové platformy. Objektové databáze získávají na stále větší oblibě a sám jsem zvědav, jaké argumenty zazní pro jejich použití v kritických aplikacích. Tedy všude tam, kde je na výkon a dostupnost kladen maximální důraz.

Přednáška čtvrtá v pořadí od Davida Krcha ze společnosti Oracle Czech má název Řešení vysoké dostupnosti v Oracle Database 10g a zaměřuje se na různé situace, které mohou obecně ohrozit dostupnost databáze a odpovídající mechanismy umožňující maximalizaci dostupnosti v Oracle Database 10g i v těchto případech.

Databázové platformy Oracle jsou všeobecně považovány z pohledu vysoké dostupnosti za velmi kvalitní prostředí pro provoz aplikací na všech úrovních – od nejmenších až po rozsáhlé systémy v pokročilých podnikových architekturách. Tato prostředí způsobují rozdílné problémy. Osobně se proto velmi těším právě na seznámení s možnostmi, které nabízí platforma Oracle Database 10g pro zajištění dostupnosti za nezvyklých situací.

Na závěr si dovolím něco malého z organizačního soudku – někteří již na konferenci registrovaní čtenáři se ptali, zda oběd v polovině dne je přestávkou či něčím víc – když je ten vstup zdarma. Odpověď možná někoho překvapí, ale ano, jedná se o plnohodnotný oběd. Aktuálně řešíme situaci, zda bude možné si vybírat z více jídel, nebo zda se nám podaří vměstnat do relativně krátkého časového okamžiku pouze dvě varianty v podobě nevegetariánského a vegetariánského jídla. Takže, prosím, žádné obavy a směle můžete přijít bez domácích zásob.